PARAFIA  NMP  KRÓLOWEJ  POLSKI  W  KLUKACH

Kluki
Kapliczka w Klukach
Kapliczka z figurką Matki Bożej została wybudowana
w 1916 r., a jej fundatorką była dziedziczka Julia Rogowska. W czasie okupacji z rozkazu Niemców kapliczka została zniszczona, a fragmenty figury pod nią zakopane. W 1945 r. staraniem mieszkańców została odbudowana. Z upływem lat górna jej część zmieniała swój wygląd, przy czym cokół do dnia dzisiejszego pozostał bez zmian. Swój obecny wygląd zawdzięcza renowacji przeprowadzonej wiosną 2000 r. W latach 1945 - 2007, czyli do chwili powstania parafii, czciciele Matki Bożej gromadzili się przy kapliczce, by w majowe wieczory śpiewać litanię i pieśni maryjne.
Kluki - Osiedle
Kapliczka na Osiedlu Leśnym w Klukach została pobudowana w roku Wielkiego Jubileuszu 2000.
Była to spontaniczna decyzja pewnejgrupy rodzin
z Osiedla, którzy pobudowali ją jako wyraz wdzięczności Panu Bogu i Matce Najświętszej.
Budowa była społeczną pracą mieszkańców Osiedla.
Niektórzy przywozili materiały na budowę, a inni ofiarowali fundusze pieniężne.
I tak w przeciągu kilku dni powstała nowa, piękna, przyciągająca wzrok każdego przechodnia mała "leśna" kapliczka. Kapliczka dedykowana jest Matce Bożej Niepokalanej, której figura stoi na kamiennej bryle. Poświęcenia kapliczki dokonał w roku 2000 ks. Leszek Druch.
Każdego roku odprawiana jest przy niej Msza św. w uroczystość Wniebowzięcia NMP,
czyli 15 sierpnia. Obecny proboszcz Kluk nazwał tę uroczystość "Odpustem Osiedlowym".
Kluki - obok stacji benzynowej
Kluki - przy domu p. Brożynów
Kluki - przy pałacu
Przy zabudowaniach Wojciecha Gembarowskiego rósł ogromny i potężny dąb, na którym gospodarz powiesił obrazek Matki Bożej. W latach 50-tych jego syn Tadeusz (stolarz) zrobił małą kapliczkę i przywiesił na wspomnianym dębie. W latach 1980 - 81 w związku z przebudową drogi krajowej nr 8 dąb ścięto, a kapliczkę wnuk Wojciecha - Stanisław przeniósł na drugą stronę drogi i umieścił na drzewie naprzeciw swoich zabudowań.
Kluki - przy trasie
W 1946 r., po kilkunastoletniej niewoli wraca do Kluk Stanisław Rutkowski. Jako wyraz wdzięczności Panu Bogu i Matce Najświętszej, za przebyty okres i szczęśliwy powrót w 1952 r. wybudował krzyż. Od tej pory przy tym krzyżu mieszkańcy Kluk gromadzili się na wspólną modlitwę, szczególnie podczas nabożeństw majowych.

Osina - Dąbrówka
Fundatorami i wykonawcami postawionego w 1958 r. krzyża byli małżonkowie Halina i Stanisław Gorzelakowie, mieszkańcy Osiny.
Krzyż postawili w intencji błagalnej do Pana Boga,
aby nie zmarło ich kolejne dziecko, na które już oczekiwali. Wcześniej rodziły się dzieci martwe.
Pan Bóg wysłuchał ich prośby, urodził się syn, a potem na świat przyszła jeszcze córka. W maju 2008 r. w 50 rocznicę postawienia krzyża, odprawiona została przy nim Msza św..
Osina - obok Polgruntu
Osina - okolice p. Gawrona
Kapliczka powstała w 1945 r., jako wotum za ocalenie życia Jana Baranowskiego, który pod koniec stycznia tegoż roku wracał z Kluk
do Osiny. W odległości około 100 m. od domu strzelili do niego rosyjscy żołnierze, którzy myśleli, że to Niemiec. Kula wybiła mu wszystkie zęby i uszkodziła jamę ustną. Gdy leżał i modlił się, przyszli żołnierze,
by go dobić. On resztą sił powiedział, że jest z pobliskiego domu i wraca z pracy.
Żołnierze przyprowadzili go do domu i po przekonaniu, że mówi prawdę, ocalili mu życie.
Osina - okolice p. Gawrona
Osina - pod górą
Osina - przy drodze
Jest to pierwszy krzyż wybudowany w Osinie. Krzyż postawiono w 1934 r.
na skrzyżowaniu dróg prowadzących do Teofilowa, Kluk i Ujścia. Postawiony jest na dużym kamieniu znalezionym w lesie. W 1939 r. Niemcy po wkroczeniu na ziemie polskie, będąc w Osinie, zaczęli przewracać krzyż, gdyż chcieli zabrać okazały kamień. Mieszkańcy Osiny w nocy sami rozebrali krzyż, a kamień zakopali w polu. Krzyżny Stępniów (dziadków ks. Dwornika). Przez cały okres wojny wisiał na ścianie w ich mieszkaniu. W 1945 r. po zakończeniu wojny wykopano kamień i krzyż ponownie postawiono w tym samym miejscu.
Osina - przy sklepie
Osina - Teofilów
Osina - Ujście
Osina - w stronę Magdalenowa
Osina-Dąbrówka
Kapliczkę wykonał i zawiesił na sośnie Karol Pawlus
w 1944 r.. Był on wtedy 20-letnim młodzieńcem. Pewnego dnia wrócił z grzybów. Opowiedział swojej mamie, że na skrzyżowaniu dróg poczuł wielki strach
i postanowił, że zrobi i powiesi tam kapliczkę.
Mama poparła jego decyzję mówiąc, że ona już kilka razy słyszała o dziwnych zjawach w tym miejscu. Kapliczka do roku 2000 wisiała na sośnie.
Po wycięciu sosny, robotnicy leśni przewiesili ją na brzozę, po drugiej stronie asfaltu.
Podścichawa
Podwódka - na końcu
Podwódka - przy domu p. Kudajów
Podwódka - przy trasie
Przy drodze do Osiny
Przy drodze do Żaru
Przy kościele
Krzyż nieopodal Grobli
Śródleśny krzyż, dawna mogiła żołnierza (prawdopodobnie niemieckiego) znajduje się nieopodal Grobli
Przy drodze do Bełchatowa
Figura Matki Bożej Niepokalanej - miejsce upamiętniające osoby z okolic Wielunia, które zginęły w czasie nalotu niemieckiego przy drodze do Bełchatowa - 0,5 km za Podwódką.
Przy zakręcie za Groblą
Krzyż na terenie Grobla
Krzyż znajduje się na terenie gospodarstwa agroturystycznego (Kardynał) - Grobla

Design by Paweł Wesołowski